Пакистан го протера семејството на Бин Ладен | Свет | DW | 27.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Пакистан го протера семејството на Бин Ладен

Во мај 2011 година беше откриен и убиен најбараниот терорист во светот. Сега семејството на поранешниот шеф на Ал Каеда, Осама Бин Ладен, мораше да го напушти Пакистан.

Речиси една година по убиството на шефот на Ал Каеда Осама Бин Ладен, Пакистан го протера неговото семејство. Трите вдовици и десет деца го напуштија Пакистан утрово со специјален лет и заминаа за Саудиска Арабија, соопшти портпаролот на министерството за внатрешни работи во Исламабад. Трите вдовици, од кои две се од Саудиска Арабија, а една од Јемен, претходно во Пакистан одлежаа затворска казна од 45 денови, поради нелегален престој во земјата.

По терористичките напади од 11 септември врз Светскиот трговски центар во Њујорк и Пентагон во Вашингтон со речиси 3000 жртви Бин Баден беше државен непријател број еден на САД. Тој се криеше речиси една деценија. Ноќта на 2 мај 2011 специјалци на американската армија го убија Осама Бин Ладен во Аботабад.