Пакистан - Буто | Вести | DW | 11.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан - Буто

*

Водачот на опозицијата во Пакистан, Беназир Буто апелираше до меѓународната заедница, да го зголеми притисокот врз претседателот Первез Мушараф. Буто по средбата со странските дипломати, уште еднаш побара Мушараф да ја укине вонредната состојба во земјата. Таа истовремено преудпреди од можен колапс на Пакистан. Полицијата вчера спречи Беназир Буто да се сретне со Врховниот судија Ифтикар Чаудри, кого претседателот на државата претходно го симна од функцијата.