Пакистан – Буто | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан – Буто

*

По укинавњето на домашниот притвор, лидерот на пакистанската опозиција Беназир Буто денеска им се приклучи на протестните манифестации против претседателот Первез Мушараф. Таа дури соопшти дека утре ќа замине за градот Лахоре, за од таму да предводи протестна колона што ќе дојде во главниот град Исламабад. Протестите на опозицијата се насочени пред се‘ против вонредната состојба во земјата, што стапи на сила пред една недела. Генералниот јавен обвинител Малик Мохамед Кајум денеска посочи дека таа ќе биде укината за еден месец.