Пакистан, бомбашки напад | Вести | DW | 15.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пакистан, бомбашки напад

Најмалку 24 лица загинаа во експлозија на бомба пред еден хотел во градот Пешавар во Пакистан. Хотелот бил сопственост на Авганистанци и се наоѓал во непосредна близина на верски објект во фреквентниот дел на градот. Полицијата засега нема информации за сторителите и евентуална поврзаност на инцидентот со викенд насилствата во кои загинаа 40 лица.