Павароти – реакции | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Павароти – реакции

*

Светот на класичната музика регира со големо жалење на смртта на славниот тенор Лучијано Павароти. Многумина го нарекоа еден од најголемите оперски пеачи на сите времиња. Павароти почина вчера на 71 година во родниот град Модена. Уште вечерта неговите посмртни останки беа пренесени во катедралата во Модена, а погребот е планиран за сабота.