Офанзивата на пакистанската армија во Црвената џамија влегува во завршна фаза | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Офанзивата на пакистанската армија во Црвената џамија влегува во завршна фаза

*

Офанзивата на пакистанската армија во Црвената џамија во Исламабад влегува во завршна фаза, соопштија воени извори. Екстремистите кои се уште држат заложници контролираат уште двасест проценти од зградата. Во операцијата којашто трае повеќе од 24 часа загинаа над 50 екстремисти и осум пакистански војници. Црвената џамија во којашто имаше две училишта за Коранот, се сметаше за упориште на муслиманските екстремисти во Пакистан.