Откриена нова планета | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Откриена нова планета

Европските астрономи открија прва планета слична на Земјата што може да се насели - во друг сончев систем. Како што соопштија научниците на опсерваторијата ЕСО, планетата е оддалечена околу 20 светлосни години, еден ипол пат поголема од Земјата и веројатно е покриена со карпи или океани. Се претпоставува дека просечната температура се движи меѓу нулата и 40 степени, изјави научникот Стефан Одри од опсерваторијата во Женева.