Откажана кинеско германска средба | Вести | DW | 13.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Откажана кинеско германска средба

*

Поради револт од приемот на Далај Лама кај канцеларката Ангела Меркел,Кина откажа планирана средба на германски и кинески врвни дипломати,објавува весникот “Шпигел”.За декември планираната рунда разговори во Пекинг за човековите права,е дефинитивно откажана.Германското министерство за надворешни работи го потврди откажувањето,без да дава детали за причините.

Кина го смета тибетскиот духовен водач Далај Лама за сепаратист