Отворен Канскиот фестивал | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Отворен Канскиот фестивал

Синоќа во Кан беше отворен 60 по ред филмски фестивал. Манифестацијата започна со проекцијата на филмот “My Blueberry nights“ на кинескиот режисер Вонг Кар Ваи. Во наредните 11 денови ќе бидат прикажани 22 филма кои ќе се борат за Златната палма. Меѓу нив е и германскиот филм , The Edge of Heaven“ на режисерот Фати Акин.