Отворено 52то Биенале во Венеција | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Отворено 52то Биенале во Венеција

*

Во Венеција почна 52 биенале. Застапени се 76 земји од сите пет континенти. На свеченото отварање Фотографот Малик Сидибе кој потекнува од Мали го доби почестниот лав за неговотот животно дело. Тој е првиот Африканец кој бил одликуван со оваа награда. Со свои политички инсталации на биеналеото се претставуваат и Германија и Норвешка.