Осум лица приведени во врска со пожарот на Корнати | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Осум лица приведени во врска со пожарот на Корнати

*

Осум лица се приведени во врска со пожарот на хрватскиот остров Корнати, во кој загинаа шестмина пожарникари, соопшти хрватската полиција. Според хрватските медиуми, лекарите се уште се борат за животите на уште петтемина тешко настрадани пожарникари. Експертите ја критикуваат одлуката, пожарникарите да се испратат во ненаселено место, обраснато со сува трева, како и дека не биле доволно екипирани за да преживеат, откако ветрот го сменил правецот на движење и ги обиколил.

Во меѓувреме, најголемиот дел од пожарите во Грција се под контрола.