Осуда на нападот врз мировниците во Либан | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Осуда на нападот врз мировниците во Либан

*

ЕУ најостро го осуди вчерашниот бомбашки напад во Либан во кој загинаа шест припадници на мировните сили на ОН, од кои тројца шпанци. Еврокомесарот за надворешна политика Бенита Фереро Валднер ги повика либанските политичари да се обединат во соочувањето со сериозните безбедносни предизвици. Министерството за одбрана во Мадрид ги обвини палестинските милитанти дека стојат зад нападот, во кој загинаа и тројца колумбијци.