Осуда на нападите во Либан | Вести | DW | 20.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Осуда на нападите во Либан

*

Нападот на пратеникот Антоан Ганам, анти сириски ориенитран во Либан предизвика големо внимание. При атентатот покрај политичарот убиени се уште шест лица. Американскиот претседател Џорџ Буш оцени дека тоа е страшлив напад врз Ганам и истовремено и префрли на Сирија и Иран дека целно се залгаат да се закопа суверенитетот на Либан. Нападот го осуди и генералниот секретрар на ОН Бан Ки Мун. Либанскиот премиер Фуад Сињора го повика Бан да воведе меѓународна истрага за нападот.