Остра осуда од Меѓународната заедница за атентатите во Алжир | Вести | DW | 12.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Остра осуда од Меѓународната заедница за атентатите во Алжир

Меѓународната заедница најостро ги осуди атентатите во Алжир. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун ги повика сите земји на заедничка акција против насилството. ЕУ е потресена од нападите и им изрази сочуство на жртвите и нивните семејства. Портпаролот на американското министерство за надворешни, Шон Меккормак изјави дека исламските терористи претставуваат долготрајна закана за Северна Африка. Јордан и Иран ги осудија атентатите, но оценија дека тие не треба да се поистоветуваат со исламската вера. Алжирскиот премиер Абделазиз Белкамед ги оцени атентатите во кои загинаа 24 лица, а 222 беа повредени, како криминален акт. Одговорноста за атентатот ја презема терористичката организација „Ел Каида во Магреб“.