Остар протест на Пекинг до САД | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Остар протест на Пекинг до САД

*

Американскиот амбасадор во Кина бил повикан во министерството за надворешни работи во Пекинг , при што му била врачена протестна нота поради одликувањето кое му врачено на тибетанскиот духовен лидер Далај Лама од страна на американскиот претседател Џорџ Буш. Портпарол на министерството истакна дека тоа преставува грубо мешање во внатрешните работи на Кина, со што се нарушени американско-кинеските односи . Вчера американскиот претседател Џорџ Буш го одликува тибетскиот водач Далај Лама со највисок орден на САД. При одликувањето во американскиот Конгрес, Буш го нарече духовниот водач „универзален симбол за слободата и толеранцијата“. Далај Лама, Пекинг го обвинува за сепаратизам