Оставка на премиерот на Босна и Херцеговина | Вести | DW | 01.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Оставка на премиерот на Босна и Херцеговина

*

Премиерот на Босна и Херцеговина , Никола Шпириќ поднесе оставка. Босанскиот Србин тоа го направи во протест за промените во уредувањето на државата што ги наложи високиот претставник на меѓународната заедница во земјата , Мирослав Лајчак. Мерките на Лајчак се замислени со цел да ги направат поефикасни во работата владата и парламентот на Босна и Херцеговина Република Српска пак во нив гледа закана за својата автономија.