Оставка на палестински министер | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Оставка на палестински министер

Палестинскиот премиер Исмаил Ханија ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Хани Ал Кавасми. Оставката на министерот следува по судирите меѓу приврзениците на Фатах и Хамас во појасот на Газа во кој две лица загинаа а 11 се повредени. Непосредно по полноќ двете страни изразија подготвеност да ги запрат крвавите судири. Портпарол на Фатах соопшти дека договорот постигнат со египетско посредство предвидува повлекување на сите борци од улиците на појасот Газа.