Оставка на Волфовиц | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Оставка на Волфовиц

Претседателот на Светската банка Пол Волфовиц најави оставка на функцијата на 30 јуни. Повлекување е последица на долгата афера околу поддршката на неговата животна сопатничка за добивање повиска функција со поголема плата. Директориумот на банката модалитетите на оставката ги договори со адвокатите на Волфовиц. Американскиот претседател Џорџ Буш изрази жалење поради ова решение и најави дека набргу ќе предложи наследник на Волфовиц.