Оставка на албанскиот шеф на дипломатијата | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Оставка на албанскиот шеф на дипломатијата

Албанскиот шеф на дипломатијата Бесник Мустафај, како што јавуваат агенциите, вчера поднесол неотповиклива оставка. На прес-конференција во Тирана Мустафај изјавил дека е уморен што е доволна причина за оставка. За да стапи на сила, оставката на Мустафај треба да ја прифати и премиерот Сали Бериша. Мустафај, како близок соработник на Бериша, на оваа функција се наоѓа од септември 2005 година.