Ослободен киднапираниот Германец | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ослободен киднапираниот Германец

*

Киднапираниот Германец во Авганистан е ослободен соопшти авганистанското министерство за внатрешни. Веста ја потврди и германското министерство за надворешни. Не се знае дали за ослободувањето е исплатен претходно бараниот откуп од од 40.000 евра. Се претпоставува дека грабнувањето имало криминална заднина, бидејќи талибанските бунтовници демантираа дека стојат зад случајот. Инаку во нов атентат во јужен Авганистан денеска загинаа пет локални полицајци, а уште петмина се повредени.