Ослободени се сите уапсени за нападот во Лондон | Свет | DW | 06.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Ослободени се сите уапсени за нападот во Лондон

Британската полиција го соопшти идентитетот на двајца од тројцата напаѓачи во Лондон и ги ослободи сите уапсени во врска со нападот.

Еден од атентаторите во Лондон, како што соопшти истрагата, е 27-годишниот Хурам Шазад Бут, Британец со пакистански корени. Хурам им бил познат на полицијата и на тајната служба МИ5 од порано, но немало знаци за планови за напад, соопшти полицијата.Според британските медиуми, Бут минатата година можел да се види во документарен филм на британската телевизија со наслов „Џихадистите од соседството“.

Името на вториот напаѓач е Рашид Редуан. Полицијата вели дека 30-годишникот, според сопствени наводи, бил „Мароканец или Либиец“. Тој го користел и името Рашид Елкдар и друг датум на раѓање, според кој е на 25-годишна возраст. Редуан и Бут живееле во лондонската населба Баркинг, каде полицијата спроведе неколку рации.

Нападот во Лондон во саботата вечерта го извршија тројца напаѓачи. Тие со транспортно возило прво влетаа во пешаци на Лондон Бриџ, а потоа кај Бороу Маркет излегоа од возилото и без конкретна цел напаѓаа луѓе со ножеви. Во нападот загинаа седум лица, а 48 се повредени. Осум минути по добивањето на повикот за итна помош полицијата ги застрела напаѓачите. Џихадистичката милиција „Исламска држава“ тврди дека нападот е нејзино дело.

Полицијата во врска со нападот уапси 12 лица, но во меѓувреме сите се ослободени без обвинение. Сите беа уапсени во неделата во населбата Баркинг, каде живееле двајца од тројцата напаѓачи.

DW.COM

Реклама