Ослободената Германка во Авганистан на пат кон Германија | Вести | DW | 21.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ослободената Германка во Авганистан на пат кон Германија

*

Германската хуманитарна работничка која вчера беше ослободена од заложништво во Авганистан е на пат кон Германија . Според информациите од хуманитарната организација Ора Интернешнл , Кристина М и нејзиниот сопруг летаат кон татквиината со авион на Бундевсерот . Напорите на германската влада сега се насочени кон што е можно поскоро ослободување на германскиот градежен инжинер кој повеќе од 4 недели се наоѓа во заложништво во Авганистан- порача шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер.