Осама бин Ладен – најава | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Осама бин Ладен – најава

*

Апсењето и ликвидирањето на лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен претставува „апсолутен приоритет„ на САД – изјави синоќа советникот на претседателот Џорџ Буш за внатрешна безбедност Френсис Таузенд. Тој додаде дека САД успеале да уапсат многумина од водачите на Ал Каеда, но прва и основна цел останува Бин Ладен.

Повод за реакцијата на Таузенд е најавата за нова видео порака на Осама бин Ладен по повод шестата годишнина од нападите врз САД на 11-ти септември 2001-та година.