Орхан Памук за Света Софија: Гласот на секуларните Турци не се слуша | Теми | DW | 24.07.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Орхан Памук за Света Софија: Гласот на секуларните Турци не се слуша

„За жал, тоа е популарна одлука“, изјави за ДВ турскиот писател и Нобелов лауреат Орхан Памук за одлуката за пренамена на Аја Софија во џамија. Тој е критичен кон ваквата одлука и истакнува оти таа покажува дека во Турција веќе не се почитува секуларизмот на нејзиниот основач Кемал Ататурк.

Гледај видео 00:37

Повеќе на темата: 

-Света Софија: Се затвора музејот, се отвора џамијата

-Света Софија: „Демонстрација на моќ на Ердоган“

-Света Софија ќе стане џамија – шаховски потег на Ердоган за останување на власт

Прочитај го и ова