Орбан го поддржува Груевски | Македонија | DW | 12.05.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Орбан го поддржува Груевски

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во Скопје и даде поддршка на Македонија за членство во ЕУ. И тој и Груевски одбија да зборуваат за најавите за суспензија на безвизниот режим

default

Виктор Орбан

Македонија треба да биде членка на ЕУ, а час поскоро треба да ги започне и претпристапните преговори, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски.

Според Орбан, нема ниедна посериозна причина поради која Брисел би се откажал од проширувањето во регионот, уште повеќе што успешно завршуваат и преговорите со Хрватска. Тој во улога на претседавач со Унијата ги пофали владините мерки за совладување на економско-финансиската криза, и оцени дека со својата политика на мултиетничко општество Македонија го стабилизира Балканот.

Двајцата премиери одбија да дадат изјава во врска со заканите за суспендирање на безвизниот режим кон Шенген зоната, за Македонија и Србија.

Europa Parlament: Rede des ungarischen Ministerpräsidenten Viktor Orban

Протести во Европскиот парламент поради законот за медиуми во Унгарија

Орбан кој е лидер на демохристијанскиот Унгарски граѓански сојуз- ФИДЕС, не ја исклучи и можноста, доколку биде поканет да присуствува и на некој од предизборните митинзи на сестринската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Од почетокот на годинава, Орбан и неговата партија беа цел на жестоки критики во Европската Унија поради донесениот закон за медиуми, со кој сериозно се ограничуваше слободата на печатот во неговата земја. Владата минатиот месец најави дека ќе изврши измени во законот.

Автор: АЧ/БГ

Редактор: Борис Георгиевски