Опозијата со тесна победа на изборите за ЕП во Бугарија | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Опозијата со тесна победа на изборите за ЕП во Бугарија

На првите избори во Бугарија за европскиот парламент според прелиминарните резултати победи новоформираната опозициска партија на десниот центар ГЕРБ. Изборната комисија соопшти дека партијата предводена од градоначалникот на Софија, Бојко Борисов со освоени 21,7 насто, е во тесно водство пред владејачката Социјалистичка партија која има 21,4 насто од гласовите. Големо изненадување е Партијата на Турците коалиционен партнер во владата која со освоени 20 насто гласови е на третото место. Инаку изборите беа одбележани од слабиот одзив од само 30%. Бугарија од 1 јануари оваа година е полноправна членка на Европската Унија.