Опозицијата бара нови избори | Северна Македонија | DW | 28.06.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Опозицијата бара нови избори

Во Скопје синоќа (27.06.10) демонстрираа повеќе илјади луѓе, критикувајќи ја владата и барајќи одржување нови избори.

Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ

Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ

На митингот што го организираше Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на кој учествуваа дел од опозиционите партии, македонскиот премиер Никола Груевски беше обвинет за економско опустошување на и така сиромашната држава. Освен тоа, на Груевски му се префрла дека недоволно одлучно ги води преговорите за прием на Македонија во ЕУ и во НАТО.

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски изјави: „Нема Македонец што сака да се смени уставното име. Јас сум првиот што не сака тоа да се случи, што тврди дека Грција спроведува една неправедна, недемократска, неевропска политика кон Македонија. Но тој факт не ме ослободува од одговорноста да мислам на иднината на мојот народ, да најдам одговор на прашањето како и што понатаму,“ изјави Црвенковски. СДСМ бара одржување предвремени избори по ноември, затоа што смета дека претходно тие би се одразиле неповолно по државата.

Автор: ЖА/АТ/дв/миа

Редактор: Александра Трајковска

Поврзана содржина

Реклама