Опозициската ГЕРБ победи на изборите за ЕП во Бугарија | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Опозициската ГЕРБ победи на изборите за ЕП во Бугарија

На првите избори во Бугарија за европскиот парламент според прелиминарните резултати победи новоформираната опозициска партија на десниот центар ГЕРБ. Партијата што ја предводи градоначалникот на Софија, Бојко Борисов освоила 21,69 насто, додека владејачката Социјалистичка партија , 21, 41 насто од гласовите. На трето место се наоѓа Партијата на Турците коалиционен партнер во владата со освоени 20 насто гласови. Инаку изборите беа одбележани од слабиот одзив. На гласање излегле помалку од една третина од граѓаните со право на глас . Бугарија од 1 јануари оваа година е полноправна членка на Европската Унија