Опаѓа поддршката на Турците за членство во ЕУ | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Опаѓа поддршката на Турците за членство во ЕУ

*

Опаѓа поддршката на Турците за членство во ЕУ. Последните анкети покажуваат дека 52% од населението, наспроти минатогодишните 54 одсто сметаат дека членството е „нешто добро“. Во 2004 година дури 75% од турското население изразиле поддршка за членство во Унијата. Турција ги започна преговорите за членство во 2005, но голем дел од 35 те поглавја во меѓувреме се замрзнати поради одбивањето на Анкара да ги отвори аеродромите и пристаништата за кипарските авиони и бродови.