ОН со осуда за властите во Белорусија | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН со осуда за властите во Белорусија

*

ОН ги осуди властите во Белорусија за односот кон нивните критичари. Во таа земја опозиционите политичари се затворани, независните медиуми згаснуваат, а изборните резултати се фалсификуваат. Во резолуцијата на комисијата за човекови права на Светската организација се вели дека владата во Минск го инструментализира правосудството во свои цели. Белорусија ги отфрла ваквите обвиненија. Поранешната советска република често се означува како „последната диктатура во Европа“.