ОН – Либан мандат | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН – Либан мандат

*

Советот за безбедност го продолжи мандатот на мисијата на ОН за Либан за уште една година. Во резолуцијата што беше усвоена едногласно, се бара од страните во конфликтот да се придржуваат до склученото примирје. Моментално силите на УНИФИЛ располагаат со 13.000 странски војници стационирани во Либан, од кои 1.000 се од Германија. Неделава и германската влада го одобри продолжувањето на нивниот мандат за една година.