ОН-Косово | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН-Косово

*

Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за ситуацијата на Косово по извештајот на гернералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и шефот на УНМИК во покраината Јоахим Рикер. Претставникот на ЕУ во преговарачката тројка Волфганг Ишингер по разговорите во Москва со руското раководство, изјави дека постојат шанси за договор меѓу Белград и Приштина, со помош од меѓународната тројка. Ишингер смета дека ЕУ ќе остане единствена, без разлика на резултатот од преговорите. На тема Косово денеска во Москва ќе разговараат претседателите на Русија и Франција, Владимир Путин и Никола Саркози.