ОН и САД со остра осуда за нападот во Карачи | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН и САД со остра осуда за нападот во Карачи

*

Нападот во Карачи најостро го осуди генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. Ги повика сите политички сили во земјата да соберат сили и да го зајакнат националното единство. Во соопштението на американското министерство за надворешни стои дека САД во борбата против теророт стојат на страна на Пакистан. Според Вашингтон, за жал целта на нападот била да се шири страв и да се ограничи слободата.