ОН – Ирак | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ОН – Ирак

ОН ја обвинија ирачката влада дека го држи во тајност бројот на убиените во Ирак. Во кварталниот извештај за состојбата со човековите права во Ирак, ОН констатираат дека владата на Нури Ал Малики веќе не го јавува бројот на загинати. Спорот се јави поради еден извештај за бројот на жртвите од 2006 година. Ирачката влада смета дека бројот од 34. 400 загинати за кој говорат ОН е превисок.