ОН за Косово | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН за Косово

Денеска во Советот за безбедност на ОН ќе се дискутира

за планот на специјалниот пратеник Марти Ахтисари за идниот статус на Косово,кој предвидува надгледувана независност на покраината.

Решението на статусот на Косово е во интерес на стабилноста на Балкан и Европа,изјави вчера во Приштина генералниот секретар на Алијансата Јаап де Хоп Шефер.

Помошникот државен секретар на САД Даниел Фрид ги повика земјите од ЕУ да се усогласат во поддршката на планот на Ахтисари за надгледувана независност на Косово или да се соочат со избивање насилство во покраината,зашто состојбата на статус кво таму веќе е неодржлива.