ОН-Жестоки критики за Судан | Вести | DW | 19.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН-Жестоки критики за Судан

ОН ги потврдија информациите дека владата на Судан бојадисала свој воен авион во боите на ОН и со него транспортирала вооружување во кризниот регион Дарфур. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун упати жестока критика за ваквите постапки на властите во Дарфур . Неговата портпаролка Мишел Монтас истакна :

Ваквите постапки преставуваа јасно прекршување на меѓународното право тешка повреда на повелбата на ОН . Весникот Њујорк Тајмс инаку прва ја објави оваа информација повикувајќи се на изјави на високи дипломати во ОН кои цитираа доверлив извештај кој бил наменет за Советот за безбедност на Светската Организација