ОН го продолжи мандатот на ЕУФОР | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН го продолжи мандатот на ЕУФОР

*

Советот за безбедност на ОН го продолжи за уште една година мандатот на европските сили ЕУФОР во Босна и Херцеговина. Во резолуцијата одобрена од сите 15 членки се нагласува поддршката на Дејтонскиот мировен договор со кој пред 12 години се стави крај на воениот конфликт во Босна. Во текстот се наведува и дека босанската влада во овој поглед има остварено мали напредоци. Мисијата на ЕУФОР во 2004 година ги замени силите на НАТО.