ОН го осудија нападот во ирачкиот парламент | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН го осудија нападот во ирачкиот парламент

Советот за безбедност на ОН најостро го осуди терористичкиот напад во ирачкиот парламент и истовремено ги повика Ирачаните на помирување. Во експлозија на бомба во парламентот во четвртокот загина еден пратеник, а 22 лица беа повредени. Една сунитска бунтовничка група ја презеде одговорноста за нападот.