ОН-Блер во разговори како специјален пратеник за Блиски исток | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ОН-Блер во разговори како специјален пратеник за Блиски исток

*

ОН потврдија дека британскиот премиер во заминување,Тони Блер,може да биде именуван за посебен пратеник за Блискиот исток од т.н. Блискоисточен квартет. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за тоа телефонски разговарал со членовите на Квартетот,се вели во Њујорк. Блер идната недела по десет години ја напушта премиерската функција во Британија и му ја отстапува на министерот за финансии Гордон Браун.