ОН – амбасадор | Вести | DW | 24.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ОН – амбасадор

Досегашниот американски амбасадор во Ирак, Залмеј Калилзад, ќе ја преземе должноста на американски амбасадор во ОН: Приоритети на новиот амбасадор ќе бидат конфликтот со Иран, состојбата во Либан и Сирија и планираната реформа на ОН. Калилзад доаѓа на местото на контроверзниот Џон Болтон, кој поради својот конфронтативен начин на работа добиваше многу критики.