ОН-Авганистан | Вести | DW | 24.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ОН-Авганистан

*

Меѓународната заедница и натаму ќе ја поддржува и помага обновата на Авганистан, се согласија претставниците на 18 земји на состанокот во Њујорк. Средбата се одржа по иницијатива на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и од нејзе не произлегоа конкретни ветувања. Учесниците ги повикаа ОН на преземање поголема улога во процесот на стабилизрање на земјата. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги увери присутните дека и натаму енергично ќе се бори против корупцијата и производството на дрога во земјата.