Омилената брза храна на Германците | Панорама | DW | 17.08.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Омилената брза храна на Германците

Што е на фотографијата?

default

Познатиот колбас сега има и свој музеј во центарот на Берлин. Се јаде со зачин кој во главниот град на Германија стигнал благодарение на британските војници. Се‘ уште се води дискусија - дали омилената брза храна на Германците е родена во Хамбург или Берлин. Без оглед на тоа каде е создаден, колбасот им прираснал на срце на сите Германци.

Како се вика познатиот колбас? Доколку не сте сигурни, прочитајте за него во рубриката Култура и Трендови, на адреса:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4589464,00.html

Ако сакате да учествувате во наградната игра, одговорот испраќајте го на адреса: macedoni@dw-world.de

Награда за претходното прашање

Одговор на претходното прашање - „Кој е најбрзиот човек на светот?“, е - Усеин Болт.

Добивме 103 точни одговори, а добитник на наградата, чанта за шопинг со логото на „Дојче веле“, е Нада Групче од Охрид.

Реклама