Олмерт се надева на нов почеток | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Олмерт се надева на нов почеток

*

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт се надева на нов почеток во блискоисточниот мировен процес по закажаниот кризен самит за в понеделник во Египет.Цел на средбата е поддршката на умерените сили кај Палестинците.Главна тема на самитот ќе биде ситуацијата по судирот меѓу ривалските палестински организации Фатах и Хамас.Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас на покана од египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се сретнат повторно за првпат од април.Поканет е и јорданскиот крал Абдула втори.