Олмерт-мировна конференција | Вести | DW | 02.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Олмерт-мировна конференција

Како реакција на мировната иницијатива на Арапската лига за блискоисточниот конфликт,израелскиот премиер Ехуд Олмерт на арапските држави им понуди натамошни разговори.По средбата со германската канцеларка Ангела Меркел синоќа во Ерусалим,Олмерт ги покани арапските лидери на мировна конференција.Предлогот на Арапската лига предвидува дипломатско признавање на Израел ако тој целосно се повлече од палестинските области.Меркел ја поздрави арапската иницијатива.