Олмерт и Ливни отпатуваа на конференцијата во САД | Вести | DW | 25.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Олмерт и Ливни отпатуваа на конференцијата во САД


Израелскиот премиер, Ехуд Олмерт и министерката за надворешни работи, Ципи Ливни отпатуваа на меѓународната конференција за Блискиот исток во САД. Непосредно пред полетувањето Олмерт изрази надеж дека советувањата во американската сојузна држава, Мериленд, кои почнуваат во вторник, ќе бидат почеток на сериозни преговори за сите суштински прашања меѓу Израелците и Палестинците. Целта е две држави за двата народи. Заедничка изјава, која би послужила како основа за преговорите за мир на Блискиот исток, први по седум години, сеуште нема. Советниците на Олмерт и на палестинскиот претседател Махмуд Абас изјавија дека на таква изјава сеуште се работи.