Олмерт и Абас за решавање на Блиско – источниот конфликт | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Олмерт и Абас за решавање на Блиско – источниот конфликт

*

На првиот Блиско источен самит по седум години на Западниот брег, израелскиот премиер Ехуд Олмерт се заложи за брзо создавање на палестинска држава. Израелска намера е да се

стигне до решението: две држави - два народа, рече Олмерт по разговорите со претседателот на Палестинците Махмуд Абас во Јерихо. Политичарите договорија во иднина да се среќаваат на две недели за да ги утврдат рамковните услови за идната палестинска држава. Наредната средба треба да послужи и како база за меѓународната конференција за Блискиот исток планирана за наесен од страна на американскиот претседател Џорџ Буш.