Олмерт го повика Асад на преговори | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Олмерт го повика Асад на преговори

*

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт го повика сирискиот претседател Башар Ел Асад на обнова на мировните преговори. Асад може да го одбере местото на средбата, рече Олмерт во обраќањето на телевизијата Ал Арабија. Последната рунда израелско – сириски преговори беше во март 2000. Тогаш не можеа да се договорат околу евентуалното повлекување на Израел од Голанската висорамнина, кое е клучно за мировен договор.