Оли Рен задоволен од соработката на Балканот | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Оли Рен задоволен од соработката на Балканот

Еврокомесарот за проширување Оли Рен го поздрави постигнатиот напредок на балканските земји при процесот на преземањето на регионалната соработка во свои раце. Комесарот за проширување вчера оствари средба и со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и притоа изрази загрижност поради развојот на настаните на Косово. Рен како и америаканскиот подсекретар Барнс на средбите со македонскиот претседател побарале итни и конкретни резултати во реформите во Македонија. Денеска во Загреб продолжува самитиот на шефовите на држави и влади на земјите од Југоисточна Европа.