Оли Рен во Сараево | Вести | DW | 16.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Оли Рен во Сараево

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Сараево изрази загриженост и разочараност заради неуспешно реализираниот план за реформа на полицијата во БиХ и бавниот процес на реформи. Рен порача дека без исполнување обврските меѓу кои е и онаа за целосна соработка со Хашкиот трибунал БиХ неможе да потпише договор за стабилизација и асоцијација со ЕУ. Оли Рен предупреди дека нефункционирањето на владата е штетна за напредокот на земјата. Во Сараево допатува и генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер кој претпладнево во Подгорица изјави дека Алијансата ќе и пружи поддршка на Црна Гора во реформите на армијата.