Околу 300 жртви од студот во Европа | Свет | DW | 05.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Околу 300 жртви од студот во Европа

Екстремниот студ и натаму владее во Европа. Последица се околу 300 замрзнати луѓе. Особено драматична е ситуацијата во Украина и во Полска, двете најпогодени земји.

default

Најпогодена е Источна Европа

Украинските власти од 27-ми јануари досега регистрирале 131 жртва. Меѓу нив 30 се луѓе што замрзнале дома. Во болниците се пренесени околу 2 илјади луѓе со смрзнатини, низ земјата се подигнати 3.170 центри за пружање помош, каде луѓето можат да се згреат и да добијат топло јадење.

Температурата преку ден е минус 21 степен, ноќе стигнува до минус 30 степени.

Winter Obdachlose

Први на удар на студот се бездомниците, за нив се организира топол оброк

Во Полска бројот жртви на студот се зголеми на 53, претежно бездомници кои често биле во алкохолизирана состојба, па прифатилиштата за бездомници решија по исклучок да ги прифаќаат и пијаните.

Во босанскиот главен град Сараево наврна снег од еден метар, на околните планини до два метри. Во Сараево е прекинат градскиот сообраќај, проодни се само некои улици во центарот на градот. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ и неговиот српски колега Борис Тадиќ беа заробени во еден хотел на Јахорина.

Во Србија денеска (05.02) е објавено дека од студ починале девет лица,а едно се води за исчезнато. Во Романија бројот жртви од стидот се искачи на 34, во Бугарија на 16 лица. По двајца загинати има во Хрватска и во Грција, а по еден во Словачка, Црна Гора и во Македонија.

Kroatien Split im Schnee

Хрватска под снег

Италија доживува снежен хаос невиден во последните три децении. Во Рим 400 војници и карабињери помагаа во расчистувањето на снегот во улиците.

Стотици патаници втор ден седеа во замрзнати возови и се закануваат со колективна тужба против железницата.

Рускиот енергетски концерн „Гаспром“ исклучи скорешно нормализирање на количествата гас кои ги лиферува кон Европа поради зголемената побарувачка во Русија. Концернот ги запре славините со гас за една третина помалку од вообичаените испораки во правец на ЕУ.

Автор: ЖА/ЕМФ/афп

Редактор: Е. М. Фиданоска